دنیای درسا، اتاق فرمان پدر و مادرها

سه شنبه, 16 آذر 1395 ساعت 13:30

شما جزو کدام دسته از پدر و مادرها هستید؟ خواسته‌اش را اجابت می‌کنید یا سرسختانه سعی می‌کنید قانعش کنید که این ابزار مناسب سن او نیست؟جزو هر کدام از این دسته‌ها که باشید و هر تصمیمی که بگیرید احتمالاً با ما هم عقیده‌اید که این جذابیت، فرصت‌ها و تهدیدهایی را برای والدین در پرورش فرزندان خود به همراه دارد.استفاده بی‌رویه از تبلت و گوشی هوشمند، تحرک فرزندان را کم می‌کند؛ رشد مهارت‌های ارتباطی آنها را کاهش می‌دهد و آسیب‌های جسمی نیز (در اثر نشستن در ساعات طولانی و خیره شدن به صفحه دستگاه) در پی دارد.خطرات مواجهه با محتوای نامناسب برای فرزند نیز مسئله‌ای جدی است که در مقاله بعدی به آن خواهیم پرداخت. از سویی این سال‌ها برنامه‌های مفیدی برای فرزندان تولید شده است که بسیاری از آموزش‌ها را در محیطی جذاب و گاه در قالب بازی، شعر، داستان، فیلم و ... به فرزندان ارائه می‌دهد.دسترسی به این برنامه‌های آموزشی و سرگرمی مفید، محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی خانواده‌ها را از بین برده و امکان استفاده از برنامه‌ها را در هر زمان و مکانی فراهم آورده است.

اما چطور می‌توان فرزندان را از فرصت‌ها و امکانات فضای مجازی بهره‌مند کرد بدون اینکه آسیب جسمی یا روحی ببینند؟

زیست‌بوم مجازی درسا، در پاسخ به این دغدغه والدین، «دنیای درسا» را ارائه داده است. دنیای درسا یک محیط مجازی مناسب برای کودکان است؛ یک محیط کارتونی جذاب. به عبارتی می‌توان گفت که مهدکودک یا مدرسه‎ای است که همه قوانینش را والدین تعیین می‌کنند.شما تعیین می‌کنید که فرزندتان چه ساعتی وارد و چه ساعتی خارج شود؛ به کدام اتاق‌ها سر بزند و چه بازی‌هایی انجام دهد یا چه فیلم‌هایی ببیند... وسایل و امکانات را شما انتخاب می‌کنید و در اختیار فرزندتان قرار می‌دهید.دنیای درسا یک برنامه اندرویدی است. شما می‌توانید آن را دانلود کنید و بر روی تبلت یا گوشی خود یا فرزندتان نصب کنید. دنیای درسا دو بخش مجزا دارد: بخش مربوط به والدین (در واقع اتاق مدیریت والدین) و بخش مربوط به فرزندان.با ورود به بخش والدین، می‌توانید یک برنامه هفتگی تعریف کنید و در آن تعیین کنید در هر یک از روزهای هفته، فرزندتان از چه ساعت تا چه ساعتی می‌تواند از گوشی یا تبلت استفاده کند. (قبل و بعد از آن ساعات، نیاز نیست به زور گوشی و تبلت را از دست فرزندتان بگیرید زیرا خود به خود غیر فعال خواهد شد.) پس از آن تعیین می کنید که به چه برنامه‌هایی دسترسی داشته باشد و چه مدت بتواند از هر کدام استفاده کند. پس از انجام تنظیمات لازم، وارد بخش فرزندان شوید و با خیال آسوده، گوشی یا تبلت خود را در اختیار فرزندتان قرار دهید.نظر شما چیست؟ شما هم دلتان می‌خواهد مدیر مهدکودک یا مدرسه فرزند خود باشید؟...

تهیه شده در تیم تولید محتوای درسا


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب