زندگی به سبک دیجیتال

چهارشنبه, 11 اسفند 1395 ساعت 13:51

امروزه فناوری به سادگی زندگی ما را عوض کرده است. ما به گونه‌ای زندگی می‌کنیم که فناوری جزئی جدانشدنی از حیات روزمره‌مان را تشکیل می‌دهد و گوشی تلفن همراه، تبلت و سایر ابزارهای فناوری به وسایلی ضروری تبدیل شده‌اند. در سطح جامعه نیز رفتار شهروندان مطابق با این تغییرات، عوض شده است. دیگر کسی برای پرداخت قبوض مختلف در صف‌های طویل منتظر نمی‌ماند و یا برای خریدن بلیت هواپیما شخصا اقدام می‌کند، به جای راهنمای سفر از نقشه‎های انلاین و نرم‌افزارهای مختلف استفاده می‌کند و جدیدترین مطالب را درباره‌ی مقصد سفرش کسب می‌کند. زندگی در عصر فناوری انرژی و وقت‌مان را ذخیره می‌کند تا بتوانیم بیش‌تر از زندگی لذت ببریم و به‌جای صرف وقت برای انجام ساده‌ترین امور، بیش‌تر به غنای زندگی توجه کنیم. اما سوال این‌جاست که از این فرصت پیش آمده چطور استفاده می‌کنیم؟ بدون شک فناوری به زندگی‌مان نظم خاصی بخشیده و سطح آگاهی عمومی را در جامعه افزایش داده، امروز تازه‌ترین خبرها در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دورافتاده‌ترین شهرها هم می‌رسد و همه از حال هم باخبرند. کانال‌های آموزشی و دوره‌های آموزش از راه دور به سادگی دانش را انتقال می‌دهند و بُعد مسافت را از میان برمی‌دارند. سبک زندگی جدید کسب و کار و همچنین شیوه تعامل و ارتباطات را عوض کرده و مرزها را از میان برداشته است. از اولین استفاده‌ی افراد از خدمات اینترنتی تا به امروز زمان زیادی نمی‌گذرد اما سرعت تغییرات بسیار چشم‌گیر بوده است. این که دنیای فناوری ناگهان زندگی ما را زیر و رو کرده موضوعی است که خودمان کم‌تر به آن اهمیت می‌دهیم. اما لازم است گاهی مزایا و معایب فناوری و ابزارهای جدید را در دو کفه ترازو بگذاریم تا ببینیم کدام یک سنگین‌تر است؟ چرا که با وجود سهولت در انجام امور از طریق اینترنت و فناوری، نمی‌توان از ویژگی‌های منفی و آسیب‌هایی که در پی دارند چشم‌پوشی کرد.
یکی از مهم‌ترین آسیب‌های استفاده مداوم از گوشی تلفن همراه و یا تبلت اعتیاد و وابستگی شدید به آن است. این وابستگی خود سرمنشاء آسیب‌های دیگری می‌گردد که از جمله می‌توان به محدود شدن ارتباطات اجتماعی و کاهش تعامل با افراد اشاره کرد. وقتی فناوری و فضای مجازی تمام زندگی‌ افراد را به خودش اختصاص دهد و هیچ زمانی برای فکر کردن درباره آینده، اهداف و آرزوها باقی نماند، به تدریج زندگی ملال‌آور و کسل‌کننده می‌شود. در خانواده‌ای که تمامی اعضای آن در حال پرسه زدن در فضای مجازی هستند، جمع گرم خانواده معنای خود را از دست می‌دهد و صمیمیت از بین می‌رود. در کنار آسیب‌هایی از این دست، می‌توان به مشکلات فیزیکی ناشی از استفاده زیاد از گوشی تلفن همراه و تبلت و یا لپ‌تاپ هم اشاره کرد. یکی از اولین نتایج منفی این امر، عدم تحرک است و برای کودکان و نوجوانانی که هنوز در سن رشد هستند، این عدم تحرک موضوع مهمی است. کودک باید در طول روز و از طریق بازی و سرگرمی تحرک بدنی داشته باشد و فعالیت‌ کند. اما اشتغال با گوشی و تبلت امکان تحرک و رشد جسمی را از او سلب می‌کند. علاوه بر این استفاده از این وسایل در بزرگسالان نیز آسیب‌هایی به همراه دارد و موجب بروز دردهایی در ناحیه گردن، آرنج، انگشتان و همچنین خستگی چشم‌ها می‌شود.
بدون شک امکان حذف فناوری و قطع تمام رابط‌های موجود با دنیای مجازی در زندگی امروز غیرممکن به نظر می‌رسد، اما لازم است با ایجاد تعادل در استفاده از آن‌ها کیفیت زندگی را حفظ کرد. علاوه بر این والدین باید درباره استفاده درست و مناسب از اینترنت و گوشی‌های هوشمند با فرزندان‌شان گفتگو کنند و بر رفتارهای آنان در فضای مجازی نظارت داشته باشند. جذابیت فضای مجازی و امکانات متعدد گوشی‌های هوشمند نباید ارتباطات را در خانواده مختل کند و فرزندان را نسبت به آنچه باید در زندگی کسب کنند به اشتباه بیندازد. پس همانطور که برای استفاده از هر وسیله‌ای باید اول دستورالعمل آن را مطالعه کرد و شیوه استفاده از آن را آموخت، به فرزندان‌تان بیاموزید استفاده از اینترنت نیازمند آگاهی و شناخت است. استفاده‌ی توأم با آگاهی می‌تواند شما را به خانواده‌ای تبدیل کند که در عین استفاده از فناوری چتر محافظی در مقابل آسیب‌ها و خطرات دارد.

تهیه شده در گروه محتوایی درسا- نعیمه بخشی


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب