سبک‌ شناسی بازی‌ های ویدیویی

یکشنبه, 28 آذر 1395 ساعت 12:15

گستره‌ی بازی های ویدئویی روز به روز در حال افزایش است و این سرگرمی جذاب، حالا طرفداران بی‌شماری در سرتاسر جهان دارد. تنوع سبک‌های بازی‌ها به گونه‌ای است که هر فرد با هر ذوق و سلیقه‌ای می‌تواند بازی مورد علاقه‌اش را تجربه کند.
اصولا «سبک» یا «ژانر» به معیارهای مشخصی گفته می‌شود که برای دسته‌بندی گونه‌های مختلف هنر یا سرگرمی به کار می‌روند. سبک‌ها هم روی فرهنگ عامه اثر می‌گذارند و هم از آن متاثر می‌شوند. با افزایش روزافزون محصولات فرهنگی و هنری (به ویژه نوع الکترونیکی آنها)، نیاز به طبقه‌بندی این محصولات بیش از پیش احساس می‌شود؛ به این ترتیب مصرف‌کنندگان نیز به راحتی می‌توانند محصول مورد نظرشان را انتخاب کرده و از آن استفاده نمایند.
طبقه‌بندی بازی‌های ویدئویی در سبک‌های مختلف بر اساس ویژگی‌های گیم‌پلی آنها صورت می‌گیرد. بر خلاف فیلم‌ها یا کتاب‌ها که برای دسته‌بندی آنها به داستان و حال و هوای آثار توجه می‌شود، در تفکیک سبک‌های بازی‌ها، قصه یا ویژگی‌های بصری به هیچ‌وجه اهمیتی ندارند. برای مثال وقتی می‌گوییم فلان بازی یک تیراندازی اول‌شخص است، به این موضوع توجه نمی‌کنیم که قصه‌ی آن در زمان جنگ‌جهانی دوم رخ می‌دهد و یا روایتگر نبردهای مدرن و آینده‌گرایانه است؛ یک بازی نقش‌آفرینی نیز چه در دنیایی فانتزی اتفاق بیفتد و چه حال و هوای علمی-تخیلی داشته باشد، همچنان یک نقش‌آفرینی است.
در تعریف سبک بازی‌ها، مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه شود گیم‌پلی بازی است. نام‌گذاری سبک‌ها با توجه به هدف بازی و شخصیت اصلی آن صورت می‌گیرد و گاهی زاویه‌ی دید بازیکن نیز در این امر موثر خواهد بود. برای مثال تیراندازی اول‌شخص سبکی است که هدف اصلی در آن تیراندازی کردن است و بازیکن‌ها صحنه‌های بازی را از نمای اول‌شخص می‌بینند.

موضوع مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم وجود «زیرسبک‌» است. به طور کلی زیرسبک به گونه‌ای خاص از یک سبک اصلی گفته می‌شود که در مورد ویژگی‌های جزیی‌تر آن بحث می‌کند. مثلا ژانر تیراندازی شامل زیرسبک‌های زیادی مانند تیراندازی اول‌شخص، تیراندازی سوم‌شخص و غیره است که اگرچه همه‌ی آنها دارای ویژگی‌های مشترک هستند، اما در برخی قسمت‌ها تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند. احتمالا شما هم به این مورد برخورد کرده‌اید که در منابع و سایت‌های مختلف برای معرفی سبک یک بازی، نام چند ژانر را در کنار یکدیگر ذکر می‌کنند. این موضوع بدان جهت است که در بعضی از بازی‌ها، خصوصیات سبک‌های مختلف با هم ترکیب شده‌اند، به طوری که نمی‌توان این بازی‌ها را تنها در یک سبک جای داد. به عنوان مثال بازی‌های سری Grand Theft Auto هم تیراندازی دارند و هم رانندگی و حتی المان‌های کم‌رنگ سبک نقش‌ آفرینی نیز در آنها به چشم می‌خورد. البته وجود عناصر نقش‌آفرینی که بیشتر روی روایت داستان و ساخت و ارتقای شخصیت تمرکز دارد، امروزه در بیشتر سبک‌ها و بازی‌ها قابل مشاهده است.

حالا بیایید کمی بیشتر با سبک‌های اصلی بازی‌های ویدئویی آشنا شویم. اگر بخواهیم تمام این سبک‌ها را به تفکیک و با در نظر گرفتن تفاوت‌های کوچک‌شان مورد بررسی قرار دهیم، شاید تعداد آنها از ۵۰ نیز تجاوز کند، اما همان گونه که گفتیم، زیرسبک‌ها را می‌توانیم به عنوان زیرمجموعه‌ی سبک‌های اصلی‌تر در نظر بگیریم. با این توضیح می‌توان گفت که تنها ۸ سبک کلی برای بازی‌ها وجود دارد:

اکشن، تیراندازی، ماجراجویی، اکشن ماجراجویی، نقش‌آفرینی، استراتژی، شبیه‌سازی و ورزشی.

تمام این سبک‌ها دارای زیرشاخه‌های دیگری هستند. در تصویر زیر علاوه بر ۸ ژانر اصلی بازی‌های ویدئویی می‌توانید مهمترین زیرسبک‌های آنها را نیز مشاهده کنید. همان‌طور که می‌بینید ژانر اکشن بزرگترین دایره را در اختیار دارد و این یعنی میزان توجه بازیکن‌ها به بازی‌های این سبک از بقیه بیشتر است. همچنین تداخل دایره‌‌ی سبک‌های تیراندازی، اکشن ماجراجویی و نقش‌آفرینی با دایره‌ی سبک اکشن نشان دهنده‌ی تشابه گیم‌پلی بازی‌ها در این ژانرها است.

zhanr

هر کدام از این سبک‌ها طرفداران خاص خود را دارند و به لحاظ فروش و میزان محبوبیت با یکدیگر متفاوتند. به طور کلی طبق آخرین تحقیقات آماری که سال گذشته (۲۰۱۴) انجام شده است، هرچه به جلوتر می‌رویم، گرایش بازیکن‌ها به بازی‌های سریع و پرهیجان بیشتر می‌شود. سال گذشته حدود ۳۰ درصد بازی‌هایی که توسط بازیکن‌ها خریداری شده‌اند دارای سبک اکشن بودند؛ پس از ژانر اکشن نیز سبک‌های تیراندازی (تقریبا ۲۰ درصد) و ورزشی (تقریبا ۱۰ درصد) جزء پرطرفدارترین سبک‌ها هستند. البته صاحبان رایانه‌های شخصی در این مورد با سایر بازیکن‌ها هم‌سلیقه نیستند و به سبک‌های آرام‌تر مثل استراتژی و نقش‌آفرینی علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهند.

فرآوری شده در گروه محتوای درسا


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب