فرزندان خود را برای مدرسه آماده کرده‌اید؟

سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 13:24

با فرا رسیدن مهرماه، دوباره فصلی نو در زندگی کودکان و نوجوانان و همچنین خانواده‌ها آغاز می‌شود. می‌توان گفت زندگی کودکان و نوجوانان دارای دو فصل اصلی است که با فرا رسیدن پاییز و تابستان آغاز می‌شود. به‌طوری‌که هر کدام از این دوره‌ها دغدغه‌هایی برای والدین و فرزندان بوجود می‌آورد. در گذشته دغدغه والدین با شروع سال تحصیلی، به مسائل محدود و قابل کنترل‌تری ختم می‌شد، به‌طوری که اگر والدین می‌خواستند فرزندشان را به علت انجام عملی اشتباه در مدرسه و یا خانه تنبیه و یا جریمه کنند آنها را در اتاق خود محبوس می‌کردند؛ ولی اکنون می‌بینیم فرزندان به میل خود ساعت‌های زیادی را در اتاق به تنهایی سپری می‌کنند. آنها با حضور در فضاهای مجازی از حضور در دنیای واقعی باز مانده‌اند. یکی از مهمترین شکایت‌های والدین بر سر زمان انجام تکالیف درسی فرزندانشان است که این مشکل در خانواده با وجود استفاده فرزندان از فضاهای مجازی حاد‌تر شده‌است. این مسئله به ویژه پس از تعطیلات تابستان، که دانش‌آموزان سه ماه تعطیل بوده‌اند، به مراتب بیشتر می‌شود بچه‌ها در طول تعطیلات دور کتاب و دفتر و تکلیف مدرسه را خط می‌کشند و از کلاس و درس فاصله می‌گیرند. به همین دلیل پس از حضور در مدرسه اشتیاق چندانی به انجام تکالیف از خود نشان نمی‌دهند به خصوص که تفریحاتی همچون حضور در فضاهای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای جایگزین درس و مدرسه می‌شود. بسیار شنیده‌ایم برای والدین مجاب کردن فرزندان برای این‌که وقت کمتری را در فضاهای مجازی بگذرانند و بیشتر به فکر درس و مدرسه باشند کار مشکلی است

تغییر نوع دغدغه‌ها و کشمکش‌های بین والدین و فرزندان در حال حاضر، باعث تغییر در رویکردهای آنها می‌شود.

شما به عنوان والدین فرزند دانش‌آموز خود چه تدابیری برای توجه فرزندتان به درس‌خواندن اندیشیده‌اید؟

چگونه با آن‌ها در خصوص استفاده از گوشی هوشمند در دوران مدرسه، به توافق می‌رسید؟

چگونه می‌توانید در فرزندان حس مثبتی نسبت به مدرسه و درس خواندن ایجاد کنید؟

در ادامه سعی برآن است تا نکاتی را برای مواجهه شما با فرزندتان در دوران مدرسه یادآور شویم:

  • مانند دوستی صمیمی از فرزندتان درباره اتفاقاتی که در مدرسه برایش رخ داده‌است، بپرسید. این کار باعث می‌شود احساس کند به عنوان عضوی از خانواده برای او اهمیت قائل هستید.
  • به او در امور مربوط به مدرسه و تکالیف درسی کمک کنید؛ اجازه دهید فرزندتان احساس کند هروقت دچار مشکلی در ارتباط با مدرسه است، از شما می‌تواند کمک بگیرد. همچنین برای مباحث درسی‌ای که به آن علاقه ندارد، جذابیت ایجاد کنید. می‌توانید با ارتباط دادن موضوع درسی با یک موضوع طنز، جذابیت لازم را برای آن‌ها ایجاد کنید.
  • زمان و مکان معینی برای انجام تکالیف درسی فرزندتان با همفکری خود او مشخص کنید: انجام کارهای مدرسه در زمان تعیین شده، باعث می‌شود که کودک بتواند با نظم بیشتر کارهای خود را مدیریت کند. با این کار علاوه بر تمرین نظم در زندگی، می‌توانید آسان‌تر بر رفتار او مدیریت و کنترل داشته‌باشید.
  • با او بر سر نوع برنامه‌های غیر‌درسی و زمان صرف شده برای آن‌ها به توافق برسید. نوع فعالیت‌های غیردرسی فرزندتان را تا حد ممکن بهتر است خودش انتخاب کند. باید به فرزند خود امکان انتخاب بدهید. با پیشنهاد‌های خود می‌توانید با او همفکری کنید.
  • از تشویق‌های کلامی فرزند خود غافل نشوید. این کار به کودکان انگیزه مضاعفی در انجام درست کارهای مربوط به خودش می‌دهد.
  • با معلمان و مسئولان مدرسه ارتباط موثر داشته باشید: باید در مورد سلامت، شادی و پیشرفت‌های فرزندتان با معلمان مدرسه صحبت كنید. این ارتباط باعث شناخت بیشتر شما از رفتارهای فرزندانتان در هنگام حضور در اجتماع می‌شود. همچنین شما می‌توانید اطلاعاتی مفیدی را جهت شناخت بهتر معلمان از فرزندتان در اختیار آنها قرار دهید.
  • داشتن برنامه‌ای مشخص برای استفاده از گوشی همراه و یا تبلت: داشتن یک برنامه، کمک زیادی به استفاده درست از گوشی همراه و به طور کلی بازی‌های رایانه‌ای و فضاهای مجازی می‌کند. این برنامه می‌تواند خیلی ساده و شفاف اما قاطع باشد. به طوری که در طول هفته یک یا دو بار به عنوان تشویق و یا تنبیه زمان استفاده او را از گوشی همراهش تغییر دهید.
  • در خصوص استفاده از گوشی هوشمند و حضور در شبکه‌های اجتماعی در زمان مدرسه حتماً رفتار قاطعانه‌ای با فرزند خود داشته‌باشید؛ مجاب کردن فرزندتان نسبت به اینکه باید زمان بیشتری را برای درس خواندن و تکالیف درسی خود بگذارد، ضروری است.
  • به فرزند خود پیشنهاد کنید از امکانات فضای مجازی برای انجام بهتر تکالیف و مباحث درسی خود استفاده کند تا بتواند با استفاده‌های علمی و مفیدتر از دنیای مجازی و بکارگیری آن برای مسائل درسی خود آشنا شود. به عنوان نمونه می‌توانید با همفکری معلمش، تعدادی سایت مرتبط با دروس مدرسه را به او معرفی کنید و بخواهید هر روز مطلب جالب توجه‌ و تازه‌ای از آن سایت‌ها را با شما در میان بگذارد.
  • وقت‌هایی که فرزندتان مشغول انجام تکالیف درسی خود هستند، از او بخواهید گوشی همراه و یا تبلت خود را خاموش کند و اگر شما هم در انجام تکالیف به او کمک می‌کنید، بهتر است از گوشی همراه خود استفاده نکنید. بدین ترتیب او فرامی‌گیرد که هر وسیله‌ای تنها در مواقع لزوم باید مورد استفاده قرار گیرد؛ فرزندتان در‎می‎یابد امور درسی برایش اولویت دارد و شما هم برای این موضوع اهمیت ویژه‌ای قائلید.

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب