همراه همیشگی فرزندتان در دنیای مجازی باشید

سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 13:24

حتما شما هم روزانه بارها از رادیو، تلویزیون و دیگر رسانه‌های جمعی به اخبار مربوط به گسترش استفاده از فضاهای مجازی در همه جنبه‌های زندگی برمی‌خورید‌. افزایش محبوبیت شبکه‌های اجتماعی و به دنبال آن افزایش عضویت افراد در این شبکه‌ها از سنین پایین، نگرانی والدین را در مدیریت و کنترل فرزندان در دنیای مجازی دربرداشته‌است‌.

نگرانی‌های شما را نسبت به فرزندانتان به خوبی درک می‌کنیم‌. ‌. ‌. امروزه آمادگی فرزندان برای زندگی در دنیای مجازی به اندازه آمادگی برای زندگی در دنیای واقعی ضروری است؛ پس اگر شما هم در کنترل فرزندانتان در برخورد با دنیای مجازی نیاز به کمک دارید، با ما تا انتهای این متن همراه و با راه حل‌های مختلف آشنا شوید:

  1. با کودکان خود در خصوص فضاهای مجازی و خطرات و فواید آن دوستانه صحبت کنید: تا چه حدی با فرزندان خود صمیمی هستید؟ آیا شما اولین کسی هستید که کودکتان بعد از برخورد با مسئله‌ای ناشناخته به شما مراجعه می‌کند؟  چه خوب است که شما بتوانید در فرصت‌های مناسب فواید استفاده از فضاهای مجازی را برایشان بازگو کنید و همچنین درموقعیت‌های لازم نیز، آنها را با خطرات ناشی از سوء استفاده‌های ممکن آشنا سازید‌. مهم این است که بتوانید امنیت را با حضور دوستانه در کنارشان به آنها منتقل کنید‌. 
  2. ایجاد قوانین و مقررات: اگر کودک شما اینقدر بزرگ شده که بتواند از رایانه و یا گوشی همراه شخصی استفاده‌کند، پس او آنقدر قدرت درک دارد که متوجه شود در هرخانواده‌ای باید قوانین و مقرراتی برای این موضوع وجود داشته‌باشد و باید از آنها اطاعت کرد‌. تنبیه عمل‌نکردن به این قوانین نباید از تنبیه عمل‌نکردن به قوانین در دنیای واقعی کمتر ‌باشد‌. تهیه توافقنامه‌ای با همفکری و مشارکت فرزندان می‌تواند، پذیرش و رعایت بندهای این توافق را برای آنها آسان‌تر کند.
  3. آگاه بودن از علایق و سلیقه کودکان خود: نیاز نیست که مانند یک کارآگاه، تمام فعالیت‌های فرزندتان در فضاهای مجازی را زیر نظر بگیرید؛ فقط کافی است بدانید با چه کسانی در فضای مجازی ارتباط دارد و یا به چه سایت‌هایی سرمی‌زند‌. همان‌طور که می‌دانید فرزندتان در مدرسه با چه کسی دوست است و با او بازی و معاشرت می‌کند، باید درباره دوستان فضای مجازی او نیز آگاهی داشته‌باشید و آنها را بشناسید‌. یکی از توافقات درخانه‌تان این باشد که دسترسی و آگاهی کاملی به اطلاعات دوستان مجازی فرزندتان  داشته‌باشید‌. یعنی بتوانید هر وقت که بخواهید به صفحه‌های مجازی او در شبکه‌های اجتماعی مختلف سر بزنید‌.
  4. موقعیت رایانه مورد استفاده فرزندتان در دیدرس شما باشد: واضح است که اگر رایانه در محل پر رفت و آمدی از خانه قرار بگیرد، کنترل صفحاتی که فرزندان باز می‌کنند، خیلی راحت‌تر است تا اینکه در گوشه‌ای از اتاق خودش باشد‌.
  5. از عکس‌ها و یا تصاویری که فرزندتان در فضاهای مجازی به اشتراک می‌گذارد، مطلع باشید: به طور ایده‌آل، کودکان نباید عکسی از خود را در فضای مجازی به اشتراک بگذارند، ولی این موضوع غیر قابل اجتناب است‌. یعنی ممکن است بارها به عکس و یا تصویری از خود در شبکه‌های مجازی به اشتراک بگذارند و یا از طریق ایمیل عکس یا اطلاعات شخصی خود را برای دوستانشان ارسال کنند‌. کنترل عکس و یا اطلاعات شخصی که برای دوستان مجازی، می‌تواند از مقررات خانه باشد‌.
  6. ایجاد محدودیت در سطح دسترسی حساب کاربری فرزندان: شاید به نظر شما این کار، بسیار پیچیده به‌نظر برسد و با خود بگویید باید جزو آن‌دسته از والدین باشید که با ترفندهای مختلف در خصوص رایانه آگاه هستند تا بتوانید از پس این کار برآیید‌. ولی این‌طور نیست‌. راه‌حل‌های ساده‌ای وجود دارد که شما به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید‌. به طور مثال «زیست بوم مجازی درسا»، فضایی به نام«دنیای درسا» جهت راحتی شما بوجود آورده‌است‌. «دنیای درسا» در حقیقت یک محیط مجازی مناسب برای کودکان است که شما می‌توانید همه قوانین و محدودیت و امکانات آن را تعیین کنید‌. به عنوان نمونه می‌توانید زمانی را برای ورود و خروج کودک به فضای مجازی تعیین کنید؛ یا اینکه می‌توانید مشخص کنید فرزندتان به کدام وب سایت‌ها و یا به کدام بازی‌های رایانه ای دسترسی داشته‌باشد‌.
  7. مصرانه از کودکان خود بخواهید در نظرسنجی‌ها و مسابقات آنلاین شرکت نکنند: این که به طور ناگهانی و ناخواسته، با ورود به سایتی و یا کلیک روی یک گزینه‌، صفحه‌ای روی سیستم نمایش داده می‌شود که با شرکت در این مسابقه و یا این قرعه‌کشی، شما برنده تبلت یا هرچیز دیگری هستید، می‌تواند برای هر کسی وسوسه‌کننده باشد، اما برای کودکان بسیار جذاب‌تر و وسوسه کننده‌تر است‌. به کودکان خود اطمینان دهید که بسیاری از این روش‌ها، ترفندهای افرادی  سودجو است و از او بخواهید به محض دیدن این صفحات، آنها را ببندند‌.
  8. استفاده از بسته‌های اینترنت پاک برای کودکان: می‌توانیم با خرید بسته‌های اینترنت پاک برای کودکان، با خیال راحت به کودک اجازه بدهیم در اینترنت به جستجوی هر آنچه می‌خواهند باشند‌. استفاده از بسته‌های اینترنت پاک، این اطمینان خاطر را به شما می‌دهد که فرزندانتان در سایت‌های ‏غیر مجاز وارد نمی‌شوند‌. «زیست بوم مجازی درسا» با ارائه اینترنت پاک آرامش بیشتری را هنگام حضور فرزندان در فضای مجازی برای خانواده‌ها تأمین می‌کند‌. پروانه اسماعیل‌زاده

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب