کودکان خود را مجهز ، راهی دنیای مجازی کنید

سه شنبه, 16 آذر 1395 ساعت 13:26

برای اینکه هنگام حضور فرزندان خود در فضای مجازی آسوده‎خاطر باشید، اطلاع  از فناوری‌های جدید یک ضرورت است. این که کودکان اطلاعات بیشتری نسبت به والدین خود درباره اینترنت داشته باشند، میتواند دردسرهایی را برای والدین ایجاد کند. برای نمونه، اگر شما از برنامه‌های کنترل کودک استفاده می‌کنید، نباید او از همه جزئیات و تنظیماتی که در این محیط انجام می‌دهید، آگاه باشد. در این صورت نمی‌توان انتظار داشت، سیستم مورد استفاده بتواند برای شما و فرزندتان مفید باشد. به همین دلیل است که والدین باید آگاهی نسبی در خصوص فناوری‌های جدید داشته باشند.
از دلایل دیگری که باعث می‌شود والدین نسبت به رایانه و فضای مجازی اطلاعات بیشتری کسب کنند، شناخت بیشتر در مورد خطرات ناشی از فضاهای مجازی است. شما تقریبا همه روزه در خصوص خطراتی که از طریق افراد سودجو متوجه کودکان در فضاهای مجازی می‌شود، شنیده‌اید؛ این خطرات در بیشتر مواقع به علت نبود آگاهی افراد است.
این شمایید که باید بتوانید فرزندتان را نسبت به خطرات موجود در فضای مجازی آگاه و راهنمایی کنید.

راهکار مناسب برای کنترل فرزندان در فضای مجازی چیست؟
 کنجکاوی یکی از ویژگی‌های بارز کودکان است که آنها  را وامی‌دارد به جستجوی پاسخ سؤالات ذهنی و کسب تجربیات جدید در دنیای اطراف خود  بپردازند و چه چیزی آسان‌تر از این که بتوانند با چند کلیک و کمترین زحمت، اطلاعات زیادی را در دنیای  مجازی کسب کنند. از سویی جذابیت‌های موجود در این دنیا،  همچون محیط‌های جذاب و پر زرق و برق، فیلم‌ها و ... مخصوصا برای کودکان و همچنین بزرگسالان، می‌تواند بسیار وسوسه‌کننده باشد. به همین دلیل کنترل کودکان در دنیای مجازی برای بسیاری از والدین دشوار است. از این رو برنامه‌های مختلف کنترل کودک، نظارت  از طریق مانیتورینگ و برنامه‌های مختلف دیگری در ایران و جهان تولید شده‌است.

با محصولات زیستبوم مجازی درسا آشنا شوید:
«زیستبوم مجازی درسا» برای رفاه والدین و امنیت و مدیریت زمان کودکان، محصولاتی را به خانواده‌ها ارائه می‎کند. «سیم‌کارت کودک و نوجوان درسا» با هدف ایجاد فضای مجازی و اینترنت پاک و ایمن برای استفاده کودکان و نوجوانان طراحی شده‌است. فرزند شما می‎تواند یک سیم‎کارت درسایی داشته باشد و از جستجوگر ویژه کودک و نوجوان استفاده کند، یا در «دنیای درسا» فقط به بخشهایی که مناسب اوست و شما تعریف کرده‎اید در زمان‎های معینی دسترسی داشته باشد. یا از طریق «درسا بازار» برنامه‌های مفید آموزشی و بازی‌های رایانه‌ای مناسب خود را دانلود کند.
با درسا می‌توانید کودکان خود را مجهز وارد دنیای مجازی کنید...

تهیه شده در گروه تولید محتوای درسا – پروانه اسماعیل زاده


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب