کودک آنلاین و نظارت‎های لازم

سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 13:24

رکت گام به گام و نظارت بر فعالیت‌های فرزندان در فضای مجازی می‌تواند وظیفه‌ای چالش برانگیز محسوب شود.
در نظر گرفتن ایمنی فرزندان در فضای مجازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و از این طریق والدین می‌توانند در بهترین موقعیت ممکن هدایت دقیق و مسئولانه فرزندان خود در فضای مجازی را بر عهده بگیرند.

نظارت بر فعالیت‌های فرزندان در فضای مجازی

حرکت گام به گام و نظارت بر فعالیت‌های فرزندان در فضای مجازی می تواند وظیفه‌ای چالش برانگیز محسوب شود. این مساله زمانی که فرزندان و نوجوانان دارای رایانه شخصی، تلفن همراه هوشمند، تبلت و یا کنسول‌های بازی‌های ویدئویی هستند، شرایط جدی‌تری نیز به خود می گیرد. با این وجود، استفاده از اینترنت در کنار فرزندان می تواند به تجربه‌ای لذت بخش هم برای شما و هم برای آنها مبدل شود.
وب سایت‌های دوست داشتنی بسیاری در اینترنت وجود دارند که ارائه خدمات به افراد نوپایی که برای نخستین بار جستجو و کاوش در دنیای پهناور اینترنت آغاز کرده‌اند را در دستور کار خود قرار داده‌اند. استفاده از این خدمات می تواند فرصت‌های آموزشی مفیدی را برای فرزندان فراهم کند. در نظر گرفتن ایمنی فرزندان در فضای مجازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و از این طریق والدین می توانند در بهترین موقعیت ممکن هدایت دقیق و مسئولانه فرزندان خود در فضای مجازی را بر عهده بگیرند.
از این رو، آگاهی و شناخت از خطرات موجود در این زمینه و برنامه ریزی مناسب پیش از فراهم کردن دسترسی به اینترنت برای فرزندان از اهمیت ویژه‌ای در دنیای امروز که شاهد آهنگ سریع پیشرفت فناوری است، برخوردار می شود. در ادامه این مطلب گزیده‌ای از خطرات و همچنین اقدام‌های لازم برای حضور ایمن فرزندان در فضای مجازی را بیان می کنیم.

خطرات

در فضای مجازی، امکان برقراری تماس‌های نامناسب فرزندان با افرادی که ممکن است قصد سوء استفاده، بهره‌برداری و یا تجاوز به حریم خصوصی آنها را داشته باشند، وجود دارد.

بروز رفتارهای نامناسب فرزندان

در فضای مجازی، امکان بروز رفتارهای نامناسب فرزندان به واسطه تاثیرپذیری از شیوه‌های برخورد آنلاین دیگران مانند: ارائه اطلاعات شخصی در مکان‌هایی که افراد بسیار زیادی به آنها دسترسی خواهند داشت، وجود دارد. بر همین اساس، امکان تبدیل شدن فرزندان و نوجوانان به عامل و یا هدف «زورگیری‌ سایبری» وجود دارد.
در فضای مجازی، امکان دسترسی به محتوای نامناسب مانند فیلم‌ها، تصاویر، مطالب و نوشته‌های غیر اخلاقی، نژادپرستانه، خشونتآمیز و دیگر موارد مضر و خطرناک یکی دیگر از مواردی است که فرزندان و نوجوانان را به شدت در معرض تهدید قرار میدهد.
در فضای مجازی، امکان تجارتگرایی که شامل بازاریابی و تبلیغات گسترده با محوریت فرزندان می‌شود، وجود دارد.
در فضای مجازی، امکان دسترسی فرزندان به اطلاعات شخصی والدین و یا افراد دیگر که روی رایانه آنها ذخیره شده‌اند، وجود دارد
در فضای مجازی، استفاده بی‌دقت و یا ناآگاهانه فرزندان می تواند احتمال آلودگی رایانه و یا دستگاه‌های دیگر به ویروس‌ها و بدافزارها را افزایش دهد.

ایمن نگه داشتن فرزندان در فضای آنلاین

روش‌های مختلفی برای ایمن نگه‌داشتن فرزندان هنگام حضور آنها در فضای مجازی وجود دارد. بی‌تردید، یکی از مؤثرترین روش‌ها در این زمینه آموزش آنها از سنین پایین و آشنایی و افزایش آگاهی فرزندان درباره خطراتی است که امکان مواجه شدن با آنها در فضای مجازی وجود دارد.
همچنین، فرزندان باید چگونگی شناسایی این تهدیدها و خطرات و اقدام‌های ضروری برای مقابله با آنها را فرا بگیرند. منابع آموزشی مناسبی برای والدین، معلمان و حتی خود فرزندان وجود دارند که ابعاد مختلف ایمنی فرزندان در فضای آنلاین را پوشش می دهند. علاوه بر سایت درسا فمیلی، یکی از منابع کسب اطلاعات ضروری برای حفظ امنیت فرزندان در فضای مجازی، عضویت در باشگاه پیامکی درسا (با شماره 3003) است.

برخی از اقدام‌های مثبت

 • به یاد داشته باشید که این عوامل با افزایش سن فرزندان تغییر کرده و به طور مرتب باید مورد بازبینی و توجه قرار بگیرند.
 • برای آموزش و افزایش آگاهی فرزندان درباره فضای مجازی می‌توانید مجموعه‌ای از قوانین، درباره استفاده از اینترنت، ایمیل و پیام‌های مختلف را تنظیم کنید. فرزندان باید مسئولیت‏پذیری در قبال اقدام‌هایی که انجام میدهند را فرا گرفته و حس قضاوت و داوری را در خود بهبود ببخشند.
 • باید فرزندان را نسبت به این مسأله آگاه کنید که مخاطبان آنلاین آنها در فضای مجازی لزوماً همان افرادی نیستند که بیان می‌کنند. به عنوان مثال فردی که بیکار است میتواند خود را مهندسی با درآمد بالا توصیف کند.
 • محرمانه نگه داشتن اطلاعات و جزئیات شخصی در فضای مجازی و عدم دسترسی عمومی به آنها، اقدام دیگری است که باید به فرزندان پیش و در زمان استفاده از اینترنت آموزش داده شود.
 • هنگامی که فرزندان فهرست آنلاینی را تکمیل می‌کنند باید اطمینان حاصل کنید که از آدرس ایمیل خانوادگی که برای آنها در نظر گرفته شده است، استفاده میکنند.
 • فرزندان هرگز نباید بدون نظارت فردی بالغ با فرد یا افرادی که در دنیای مجازی ارتباط داشته‌اند، در دنیای واقعی نیز ملاقات داشته باشند.
 • ارتباط نزدیکی با کودکتان برقرار کرده و با افزایش حس اطمینان در وی، این امکان را فراهم کنید تا درباره نگرانی‌های خود پیرامون مکالمات، پیام‌ها و یا رفتارهایی که در فضای مجازی داشته است، صحبت کند. فرزندان را تشویق کنید تا تجربه حضور خود در اینترنت را با شما به اشتراک گذاشته و آن را به یک تجربه خانوادگی مبدل کنند.
 • از فرزندان بخواهید تا هر گونه زورگویی‌های سایبری را به سرعت و از طریق گفت و گوی حضوری و یا تلفنی به شما اطلاع دهند.
 • از تنظیمات کنترل والدین در مرورگرها، موتورهای جستجو و بسته‌های امنیت اینترنتی برای حضور ایمن فرزندان در فضای مجازی استفاده کنید. پیشنهاد درسا برای خانواده‌ها، نصب برنامه اندرویدی «دنیای درسا» است. استفاده از «دنیای درسا» علاوه بر تأمین امنیت بیشتر نسبت به محصولات خارجی، نیاز به دانش تخصصی ندارد و همه والدین می توانند تنظیمات مورد نظر خود را برای نظارت بر گوشی یا تبلت فرزندان اعمال کنند.
 • در صورت امکان، از نرمافزارهای ویژه کنترل والدین استفاده کنید.
 • هرزنامه‌ها و پاپ آپ‌های ناشناس و متفرقه را مسدود کنید.
 • امکان دسترسی فقط از طریق یک رایانه خانوادگی که در اتاق نشیمن یا اتاقی مشترک قرار دارد را برای نظارت هرچه بهتر بر فعالیت‌های اینترنتی فرزندان فراهم کنید.
 • همواره در نزدیکی فرزندانی که در فضای مجازی هستند، حضور داشته باشید یا برای فرزندان خود از اینترنت پاک درسا استفاده کنید.
 • با نصب برنامه «دنیای درسا» محیطی کودک‌پسند برای کودکان خود فراهم کنید.
 • با زبان رایج در اتاق‌های گفت و گو آشنا شده و برای آگاهی هرچه بیشتر با عملکرد آنها یک حساب کاربری در وب سایت یا نرمافزارهای خدمات دهنده آنها ایجاد کنید.
 • برای نوجوانان خود، یک حساب ایمیل خانوادگی ایجاد کنید تا در صورت نیاز به ثبتنام در برخی وب سایت‌ها و یا رقابت‌های آنلاین، فرزندان از آن استفاده کنند.
 • اطمینان حاصل کنید که فرزاندان به حساب‌های کاربری شما دسترسی نداشته تا از پیامدهای منفی مانند حذف کردن و یا جابجا شدن غیر منتظره و ناخودآگاه اطلاعاتان توسط فرزندان جلوگیری کنید.
 • نسبت به محدود کردن دسترسی فرزندان به حساب‌های کارت‌های اعتباری یا اطلاعات بانکی اطمینان حاصل کنید. همچنین از عدم دسترسی آنها به فروشگاه‌های آنلاین و یا وب سایت‌های دیگری که جزئیات و اطلاعات شما در آنها ذخیره شده‌اند اطمینان حاصل کنید.

در مدت زمان استفاده از رایانه برای فرزندان و این که چه زمانی در طول روز باید مورد استفاده قرار بگیرد، محدودیت‌هایی را قائل شوید.
شامل استفاده از رسانه‌های الکترونیک به ویژه تلفن همراه و اینترنت برای ارعاب، تهدید یا ناراحت کردن فردی دیگر می‌شود.

فرآوری شده در واحد تولید محتوای درسا (با استفاده از سایت دکتر سلام)


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب