6 گام تا حفاظت کودکان در اینترنت

سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 13:50


6 گام تا حفاظت کودکان در اینترنت – اینترنت برای کودکان بسیار جذاب و دوست داشتنی است، اما چگونه باید آن‌ها را در اینترنت ایمن نگاه داشت؟ این سؤال مهمی است که باید به آن پاسخ داد چرا که خطرات مرتبط با اینترنت برای کودکان بسیار شایع هستند این خطرات در شبکه‌های اجتماعی، نرم‎افزارهای پیام‎رسان بر بستر موبایل، بازی‌های آنلاین، اتاق‌های گفتگو و یا سایت­ها در کمین کودکان هستند. کودکان در اینترنت ممکن است با دوستان بد و بزرگسالان کودک‌نما دوست شوند و یا گرفتار بدافزارهای مختلف شوند.والدین می‌توانند با دنبال کردن 6 گام ساده، اما کاربردی از خانواده و فرزندان خود در برابر مخاطرات و آسیب‌های فضای مجازی محافظت کنند. در ادامه این شش گام را با هم مرور می‌کنیم.

رایانه را در فضای عمومی خانه قرار دهید

رایانه را در محیط عمومی خانه مانند اتاق نشیمن قرار دهید. با این کار شما می‌توانید همیشه ببینید که کودکان چه‌کاری انجام می‌دهند و مراقبت آن‌ها باشید. سعی کنید هیچ وقت کودکان را تنها در اینترنت رها نکنید و همواره مراقب آن‌ها باشید. اگر آن‌ها به رایانه برای انجام کارهای خود مانند کارهای مدرسه نیاز داشتند با تعیین زمان محدود و استفاده از نرم‎افزارهای کنترل والدین به آن‌ها اجازه دهید در اتاق خود به انجام کار بپردازند.نکته مهم این است که بسیاری از خانواده‌ها بدون توجه به مخاطرات محتمل، از سنین کودکی برای بچه‌ها لب‌تاب و یا تلفن‌های هوشمند پیشرفته تهیه می‌کنند، این کار کنترل را بسیار دشوار می‌کند و والدین مجبورند از روش‌های مکمل استفاده کنند.

رفتار فرزندان خود را در شبکه‌های اجتماعی کنترل‌کنید

به فرزندانتان اجازه ندهید هر کاری که خواستند در فیس‌بوک، توییتر و یا دیگر شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های موبایلی انجام دهند. این قانون برای ایمیل هم صادق است، فرزندان شما نباید اجازه داشته باشند بدون هماهنگی و اطلاع شما ایمیل داشته باشند و از آن استفاده کنند.والدین می‌بایست مراقب فعالیت‌ها، دوستان و گفتگوهای اینترنتی فرزندانشان باشند. اما ممکن است شما نتوانید همیشه این نظارت و کنترل را انجام دهید و مانند یک برادر بزرگ‌تر همراه فرزندان باشید. پس باید با وضع قوانین و مقررات لازم برای فرزندان خود این نقص را جبران کنید.اگر ضروری است که فرزند شما از شبکه‌های اجتماعی و یا نرم‎افزارهای پیام‎رسان استفاده‌کند، حتماً خودتان حساب کاربری لازم را برای او ایجاد کنید و تمام تنظیمات امنیتی و محدودیت‌های لازم را برای این حساب اعمال کنید. همچنین شما می‌توانید فرزند خود را به‌عنوان دوست به‌حساب کاربری خودتان در شبکه‌های اجتماعی اضافه کنید و بر فعالیت‌های او نظارت داشته باشید

از آنتی‌ویروس و نرم‎افزارهای ضد جاسوسی استفاده کنید

بسیاری از آنتی‌ویروس‌ها و نرم‎افزارهای ضد جاسوسی مطرح دنیا می‌توانند از کامپیوتر شخصی و تلفن همراه هوشمند کاربران و به‌خصوص کودکان در برابر انواع بدافزار، کلاه‌برداری و تقلب‌های اینترنتی مراقبت کنند. نرم‎افزارهای متعددی برای این کار وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از Norton ، McAfee، Bitdefender و Kaspersky، البته این قابلیت‌ها معمولاً در نسخه‌های Internet Security وجود دارد. نکته مهم توجه به این موضوع است که نرم‌افزاری که تهیه می‌کنید امکانات لازم برای کنترل والدین و جستجوی ایمن را داشته باشد.معمولاً شما می‌توانید این نرم‎افزارها را رایگان نصب و به‌صورت آزمایشی استفاده کنید و در صورت مناسب بودن خریداری نمایید.

 ارتباط خودتان را با فرزندان حفظ کنید

با فرزندانتان صحبت کنید و خطرات موجود در اینترنت را برای او تشریح کنید، وقتی فرزندان شما با این خطرات و تهدیدات آشنا شوند آن‌وقت می‌توانند خود را در برابر آن‌ها حفظ کنند و مراقب داده‌های مهم خود باشند. برای مثال شما می‌توانید به فرزندانتان بیاموزید که بدون اطلاع شما در شبکه‌های اجتماعی باکسی دوست نشوند و بدون همراهی شما خرید اینترنتی انجام ندهند.

برای هریک از فرزندانتان یک حساب کاربری ویندوز مستقل بسازید

برای هرکدام از فرزندانتان یک حساب کاربری مستقل و جداگانه بسازید. این کار به شما امکان می‌دهد تا بتوانید متناسب با سن و شرایط اخلاقی و رفتاری هر یک از فرزندان قابلیت کنترل والدین ویندوز را برای او تنظیم کنید (آموزش تنظیمات کنترل والدین ویندوز) .اهمیت این موضوع آنجاست که اگر همه اعضای خانواده از یک حساب کاربری استفاده کنند بخش قابل ملاحظه‌ای از قابلیت‌ها و امکانات کنترلی سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای کنترل والدین به دلیل تفاوت نیاز و سطح دسترسی افراد خانواده قابل استفاده نخواهند بود.با ایجاد حساب کاربری مستقل برای فرزندان و انجام تنظیمات لازم بر روی نرم افزارهای کنترل والدین و یا قابلیت‌های کنترل والدین سیستم عامل شما می‌توانید به قابلیت‌های زیر دسترسی پیدا کنید:

  • تعیین مدت زمان مجاز برای استفاده از رایانه
  • تعیین مدت زمان مجاز برای استفاده از اینترنت
  • تعیین محدودیت برای دسترسی به عکس و سایت‌های دارای محتوای تصویری
  • ایجاد لیست سایت‌های مجاز
  • ایجاد لیست سایت‌های غیرمجاز
  • نظارت بر فعالیت‌های فرزندان در استفاده از رایانه و اینترنت
  • نظارت بر دسترسی به بازی‌های آنلاین

تلفن همراه فرزندان خود را نظارت کنید

تلفن‌های همراه هوشمند با قابلیت‌های ارتباطی پیشرفته وقتی در اختیار کودکان قرار بگیرد، می‌توانند عامل نگرانی والدین باشند، چراکه دسترسی به اینترنت، پیام‌رسان‌های موبایل پایه، شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین، مکالمه صوتی، مکالمات تصویری، تبادل فایل، تبادل پیامک و بسیاری قابلیت‌های دیگر همگی از طریق این تلفن‌های هوشمند قابل دسترسی هستند.راهکار مهمی که والدین برای نظارت و کنترل دسترسی فرزندان خود در هنگام استفاده از این ابزارها دارند، استفاده از نرم‌افزارهای کنترل والدین مخصوص تلفن همراه و سیم کارت‌های مخصوص کودک است. این دو راهکار به والدین کمک می‌کنند تا به‌صورت تخصصی بتوانند تمامی قابلیت‌های نظارتی بر روی تلفن همراه را در اختیار داشته باشند.

تهیه شده گروه محتوای درسا- علی محمد رجبی

 


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب