پرسش 8

دوشنبه, 09 مرداد 1396 ساعت 10:44

سوال:

من دلم می‌خواد کانال تلگرام داشته باشم 16 سالمه... مامانم می‌گه نه، به درسات نمی‌رسی. اما به نظر شما چه اشکالی داره که هم درس‌هام رو بخونم هم کانال داشته باشم؟

پاسخ مشاور: 

دوستان عزیز، افراد موفق همیشه برای شروع هر کاری تحقیق، ارزیابی و سپس برنامه‌ریزی می‌کنند. پس بیایید ما هم با همین روش شروع کنیم. برای این کار نیز ابتدا نیاز به ارزیابی دقیق داریم. موضوع کار ما این است که می‌خواهیم کانال درست کنیم. حال به سراغ ارزیابی می‌رویم. ابتدا باید هدف، منظور و چرایی آن را برای خود روشن کنیم. چرا می‌خواهیم برای خود کانال ایجاد کنیم. فرض می‌کنیم دلایل ما متفاوت باشند، مثلاً برای سرگرمی، آشنایی با افراد جدید و دلایل دیگر. قدم بعدی این است که آیا اطلاعات کافی در رابطه با ایجاد کانال را داریم؟ برای این که به سوال پاسخ دهیم باید تحقیق کنیم و از افراد صاحب‌نظر در این مورد سوال کنیم. زیرا مسئله امنیت افراد در فضای مجازی بسیار مهم است. همینطور که می‌دانید اگر خطایی در این زمینه پیش آید در این صورت ممکن است مثلاً عکس‌های شخصی و مطالب خصوصی در اختیار دیگران قرار گرفته و شاید در مورد این مطالب و عکس‌ها سوءاستفاده‌هایی نیز اتفاق بیفتد. پس نیاز داریم اطلاعات کافی برای ایجاد کانال و شرایطی که برای تشکیل یک کانال نیاز است را بدانیم و در این زمینه به اندازه کافی برای خود اطلاعات جمع‌آوری کنیم. قدم بعدی این است که والدین خود را در جریان قرار دهیم و تشکیل کانال را برای آن‌ها شرح دهیم. به این دلیل که ایجاد کانال یک نوع معاشرت جدید است و معاشرت بچه‌ها از هر نوعی که باشه باید با نظارت والدین صورت پذیرد و از آنجایی که این مورد هم مستثنی نیست، باید با صلاح‌دید آن‌ها انجام شود. البته درک می‌کنم که شما نوجوان‌ها نیاز به ارتباطات بیش‌تری داشته باشید. دوست دارید با هم گپ بزنید و در فعالیت‌های دیگر شرکت کنید. اما باید فکر کنید که سازمان‌یافته و با دقت به این کار بپردازید. فعالیت‌های ورزشی هم بسیار خوب هستند که من در کنار این کارها به شما توصیه می‌کنم.
حالا به موضوع کانال برمی‌گردیم. شما می‌خواهید در کانال چه فعالیت‌هایی داشته باشید؟ بدون شک اگر فعالیت‌های شما مناسب باشند این جریان می‌تواند اتفاق بسیار خوبی باشد و در جهتی که می‌خواهید ارتباطات بهتری داشته باشید، قدم‌های مفیدی است. تجارت دوستان دیگر، در زمینه ایجاد کانال می‌تواند خیلی راهگشا باشد. مثل کانال آفرینک که در مجموعه درسا راه‌اندازی شده است.  بد نیست با ارتباط‌ گیری از تجارت آن‌ها و استفاده و به کار بردن این ابزارها، قدمی در این جهت بردارید. اما به خاطر داشته باشید که افزایش اطلاعات عمومی و آگاهی‌ها در این زمینه می‌تواتند کمک کنند و چه بسا که ضروری هستند. چون اگر اطلاعاتی نداشته باشید نمی‌توانید چیزی را به دیگران انتقال دهید مگر فقط جوک یا طنز‌های پیش‌پا افتاده. این مسئله می‌تواند بر روی رشد شما اثرگذار باشد. بنابراین به شما توصیه می‌کنم در این راه کتاب‌های مفیدی مطالعه کنید. یکی از این کتاب‌ها «کلید‌های پرورش تفکر» از مجموعه کتاب‌های کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان است که در اغلب فروشگاه‌ها عرضه می‌شود. با مطالعه‌ی این کتاب‌ها می‌‌توانید برای ارزیابی و برنامه‌ریزی همه‌جانبه‌ از آن‌ها نیز استفاده کنید که حتماً مفید خواهد بود.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب